Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning, τίτλος του project: “Healthy eating and exercise”

To eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Το eTwinning προσφέρει μία ασφαλή πλατφόρμα για τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται σε σχολεία των συμμετεχουσών Ευρωπαϊκών χωρών, προκειμένου να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν σχέδια, να μοιραστούν και εν ολίγοις να νιώσουν ότι αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής μαθησιακής κοινότητας στην Ευρώπη.”
Το σχολείο μας συμμετέχει ως ένα από τα δύο ιδρυτικά μέλη στο πρόγραμμα αυτό με το project  “Healthy eating and exercise” (Υγιεινή διατροφή και άθληση).Στο ευρωπαϊκό αυτό project συμμετέχουν συνολικά εννέα εκπαιδευτικοί (4 από Ελλάδα, 3 από Τουρκία, 1 από Βουλγαρία και 1 από Σλοβακία) μαζί τους μαθητές τους. Οι μαθητές εργάζονται πάνω σε ένα κοινό σχέδιο δράσεων που υλοποιούνται ανά μήνα και με χρονοδιάγραμμα μηνιαίων δράσεων από τον Νοέμβρη του 2021 μέχρι τον Μάιο του 2022. Δείγματα των υλοποιημένων δράσεων θα αναρτώνται στην ασφαλή πλατφόρμα του eTwinning. Το δικό μας μέρος της υλοποίησης θα αναρτάται επίσης στη ιστοσελίδα του σχολείου μας. Εδώ παρουσιάζεται αρχικά η σύντομη περιγραφή του project, οι στόχοι και η αφίσα μας.

Αφήστε ένα σχόλιο