ΔΙΑΚΡΙΣΗ του σχολείου μας στον πανελλήνιο διαγωνισμό Bravo schools του QualityNet Foundation

Διάκριση του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών στον διαγωνισμό Bravo schools με το ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning“Healthy eating and exercise”, Στόχος 3: Καλή υγεία και ευημερία, Κατηγορία:  Συνεργατικά Προγράμματα. Τα παιδιά μαθαίνουν τι σημαίνει υγιεινή διατροφή μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες, με τη δημιουργία εικαστικών έργων, μέσα από αθλητικά παιχνίδια στην αυλή του σχολείου, καθώς και με τη χρήση των ΤΠΕ. Μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τη σημασία της σωστής διατροφής και της σωματικής άσκησης  (γυμναστική, αθλήματα, παιχνίδι) για την υγεία τους, την ευεξία και την ευημερία στη ζωή τους. Υλοποιούνται ανά μήνα δραστηριότητες συγκεκριμένης θεματικής με βάση τις 4 πτυχές:  α) Θέμα δραστηριότητας-πληροφορίες, β) εικαστικές δημιουργίες, γ) παιχνίδια και δ) χρήση των ΤΠΕ.

Με τη συμμετοχή αυτή στο Bravo Schools 2022 το σχολείο μας εντάσσεται στο διεθνές σχολικό δίκτυο του World’s Largest Lesson και στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους in Αction SDGs Schools Club.

Αφήστε ένα σχόλιο