Αρχική σελίδα

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

ΞΑΝΑ ΜΑΖΙ ΔΕΥΤΕΡΑ 1/6 - 8.15 π.μ.

Αγαπητοί γονείς

Ενόψει της επαναλειτουργίας των σχολείων σας ενημερώνουμε ότι πρέπει να εφαρμόσουμε τους κανόνες τους οποίους ορίζουν οι εγκύκλιοι του ΥΠΑΙΘ.

Συγκεκριμένα:

1. Απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος στο σχολείο τρίτων προσώπων. Η επικοινωνία με το σχολείο θα γίνεται ηλεκτρονικά με e-mail και τηλεφωνικά. Μόνο σε μεγάλη ανάγκη και μετά από τηλεφωνικό ραντεβού θα έρχεται κάποιος στο σχολείο.
  2. Η προσέλευση των μαθητών/τριών θα γίνεται από τις 8:00΄ μέχρι τις 8:15΄.
  3. Η Πρωινή Ζώνη και το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσουν.
  4. Τα παιδιά θα τα αφήνετε έξω από την κεντρική πύλη . Εκεί θα υπάρχει εκπαιδευτικός που θα τα οδηγεί κατευθείαν στην τάξη, όπου θα περιμένει ο/η εκπαιδευτικός της τάξης.
  5. Τα παιδιά θα πρέπει να έχουν μαζί τους όλα όσα χρειάζονται π.χ. μαρκαδόρο πίνακα, μολύβια, χαρτομάντιλα, μπουκάλι με νερό και όλα όσα θεωρείτε απαραίτητα. Απαγορεύεται να δανείζονται και να δανείζουν τα προσωπικά τους αντικείμενα.
  6. Δεν θα δίνονται φωτοτυπίες στα παιδιά. Οι μαθητές/τριες θα κάνουν αυτοδιόρθωση των ασκήσεων στα βιβλία και στα τετράδιά τους , από τον πίνακα, υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών..
  7. Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνεται βάσει σχεδίου το οποίο θα πρέπει να τηρηθεί από όλους.
  8. Οι μαθητές/τριες των μεγάλων τάξεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου θα εξέρχονται από το δεξιό μέρος της κεντρικής αυλόπορτας πόρτας , ενώ την ίδια ώρα από το αριστερό μέρος θα εξέρχονται οι μαθητές/τριες του 7ου Δημοτικού Σχολείου.
  9. Οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1, Α2, Β1, Β2 θα εξέρχονται από τη μικρή αυλόπορτα.

Η σειρά αποχώρησης:

Στις 13:15΄ θα είναι στην πόρτα, συνοδευόμενοι από τον/την εκπαιδευτικό, οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, οπότε στην πόρτα θα πρέπει να πλησιάζουν μόνο οι γονείς των μαθητών/τριών της Α΄ τάξης , οι οποίοι θα πρέπει να

1. Να είναι στην ώρα τους και χωρίς καθυστέρηση για να παραλάβουν τα παιδιά τους.
  2. Θα ακολουθούν με σειρά οι μαθητές/τριες των Β΄, Γ΄,Δ΄,Ε΄, ΣΤ΄ τάξεων.
  3. Αν για οποιοδήποτε λόγο κάποιος γονέας πρόκειται να αργήσει παρακαλούμε να ενημερώνει το σχολείο.

Ελπίζουμε στη συνεργασία σας και πιστεύουμε ότι με λίγη προσπάθεια θα πάνε όλα καλά.

Η Διευθύντρια

Αναστασιάδου Δήμητρα